Olgu mainitud, et maja ehitamisel ei tohiks kunagi rahaliselt kokku hoida, sest tulevikus võib tekkida suuri kahjusid ning kahetsus on suur ning parandamatu. “10 korda mõõda ja üks kord lõika.”- ütleb vanasõna kriitiliste otsuste üle. Kui soovitakse ehitada vastavalt eelarvele, tuleks kõigepealt läbi vaadata riigi majanduse pikaajaline areng ning hinnata majanduse tõusu või langust. Tundub ebaloogiline ja keeruline? Vastus on jaatav, kuid siiski tuleb hinnata turul müüdavate toodete hindade kasvu või langust. Ehitusmaterjalide hinnad on viimaste aastatega palju tõusnud ning kuid hüppeliselt samas langenud teatud perioodide ajal. Viimati langesid materjalide hinnad 6 kuud tagasi, kui pandeemia uus laine võttis võimust Eestis ning välismaal.

Võtame ette parimad moodused soodsalt maja ehituseks:

  1. Vali parim konstruktsioon ning soojuse säilivus

Majasid ehitatakse erinevatest materjalidest ning üheks võimalikuks valikuks on palk, mis tihti peale ei vaja peale taku lisamist rohkem mingit soojustustöid. Palgid on tiheda ehitusega ning soe materjal looduslik materjal, millel on naturaalne õhu liikumise võimalus. Palkmajade ehitamisel saab tappide valiku ning liitmise süsteemidega kindlustada kaks ühes: konstruktsioon ning soojustus. 

  1. Soojuselement

Soojuselementidena kasutatakse ahjusid, õhksoojuspumpasid, veesüsteeme, katlaid, gaasiküttesüsteeme ning maakütet. Ehitus on viiel valikul neist kallis, kuid õhksoojuspumbad on lihtsasti paigaldatavad kuid kõrgema elektrikuluga soojuselemendid. Kõige eelistatum kütte valik on maaküte, mille pikaajaline kasutamine soosib ka elektrikulude kokku hoidmist.

  1. Soojustusmaterjal

Kõige soodsam vahend hetkel maja soojustamiseks on polüuretaanvaht ehk pur vaht, mille kulu arvestatakse kuupmeetrites. Pur vaht on keemilise ühendi-põhjal tekkinud soojustusmaterjal, mis paisub peale pritsimist igasse vahesse ning katab praod. Seinte soojustamiseks saab kasutada teenuseid, mille alusel teevad kogu töö ära oma ala professionaalid. Häid valikuid leiab näiteks siin.

  1. Aknad ja uksed

Akende ja uste valikul saab teha soodsaid oste, kui majadele on võimalik paigaldada erisuuruses aknaid. Tihtipeale valmistavad tehased näidistooteid, mis jäävad tehastes ootama utiliseerimisega. Odavaid kuid kvaliteetseid aknaid saab ka tänu varasemate klientide tellimuste tühistamisele, kus akende ja uste eest ei ole tasutud, kuid tooted on siiski olemas ning võimalik ka edasi müüa. Selleks tuleb akna tootjatelt küsida plastikaknaid, mis on müügil neil laotootena.

  1. Tee ise töö ära

Inimeste tutvusring on alati suur ning kindlasti tead ise või tunneb keegi oma tuttavatest kedagi, kes tegeleb igapäevaselt ehitusega või viimistlusega. Sõpradega on võimalik teha suured talgud alates koristamisest kuni mööbli sisse tõstmisele. Siiski tuleb kõige kõrval tähelepanu panna töö korrektsusele ning õigele ehitusele. Firmade palkamisega tuleb arvestada ka ehitusjärelevalve palkamisega. 

Kodude ehitamisel ei tohiks teha väikseid kulutusi ning ja mitte kunagi ei tohi kokku hoida konstruktsioonilt ning soojustuselt. Ka katuse paigaldamisel tuleks valida katusematerjal, mille eluiga on vähemalt 50 aastat pikk. Pleekimise järel tekkivad iluvead ei vaja kohe korrastamist ning teise ringi ehitusmaterjali kasutamine on kahe otsaga asi. Pigem investeeri oma kodusse kindlamalt ning loo endale kodutunne.